Ford Taurus – krótka historia

W 1996 roku Ford wprowadził na rynek kompletnie nowego Taurusa, bardzo mocno osadzonego w japońskiej stylistyce nadwozia. Ford liczył na ogromny sukces nowej wersji, porównywalny z sukcesem kiedy to Taurus pojawił się na rynku w 1985 roku. Niestety się przeliczył. Nastąpił spadek popularności Taurusa i bliźniaczego Sable’a na rzecz aut japońskich. Trzecia generacja natomiast była pierwszą sprzedawaną także do krajów europejskich, Japonii, Hong-Kongu oraz na rynek Australii i Nowej Zelandii. Wyposażona była ona w nowej generacji silniki duratec. Wersja SHO doczekała się silnika V8 o pojemności 3.4 litra "niestety" tylko ze skrzynią automatyczną. Kolejna generacja Taurusów została zaprezentowana przez Forda w roku 2000. Była to optycznie zmodyfikowana 3 generacja, wyposażona w nowe lampy i grill. Było też kilka zmian w wyposażeniu auta. Produkcja modelu SHO została zarzucona.

Taurus sedan 3 genTaurus Wagon 3 genMercury Sable 4 gen

Czwarta generacja kontynuowała spadkową tendencję sprzedaży w związku z czym Ford postanowił zakończyć produkcję. 27 października 2006 roku z hali produkcyjnej wyjechał ostatni Taurus. Przez ponad 20 lat produkcji modelu, Ford sprzedał 7,5 mln egzemplarzy tego samochodu. Miał go zastąpić nowy model – Five Hundred. W związku z protestami miłośników marki oraz problemami marketingowymi z wypromowaniem modelu Five-Hundred przemianowano go na Taurus. W ten sposób powstała  piata generacja tego modelu. Od roku 2008 dostępna jest ona na rynku jako kolejna generacja tego modelu. Proponowane są następujące wersje silnikowe: 3.0 V6,  3.5 V6 wyposażone w 6-stopniową automatyczną skrzynię biegów. Z racji małej popularności na amerykańskim rynku pojazdów w wersji Station Wagon (kombi) Ford promuje Taurusa z tego typu nadwoziem pod szyldem Taurus X.

Ford FiveHundred

poprzednia strona następna strona

2 Responses

  1. Zgodnie z informacją z wikipedii zaprzestano montażu silnika 2.5 litra na początku 1991 roku. https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Taurus_(second_generation)
  2. Radek Kucharczyk
    Artykuł pisałem dawno temu, w sumie nie pamiętam już skąd wziąłem tę informację o silniku 2.5 litra, a być może to literówka...

Leave a comment