Ostatni amerykański fullsize – Ford Crown Victoria

0 Comments

Ford Crown Victoria to samochód znany prawie każdemu na świecie choć mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie tak się nazywa. Chyba podobnie jest z opisywaną już u nas taksówką Checker. Sylwetka tego Forda znana jest przede wszystkim z filmów czy zdjęć lub gier komputerowych lub po prostu z amerykańskich ulic.

Jeżeli nie wiesz jeszcze, drogi Czytelniku, skąd znasz ten samochód to przypomnij sobie czym strzelał do helikopterów Bruce Willis w Szklanej Pułapce 4? Jakie auto stało się głównym bohaterem filmu Harsh Times obok znakomitych aktorów Christiana Bale’a i Freddiego Rodrigueza? Do jakiego samochodu wsiada większość bohaterów filmów, kiedy w końcu uda się im wezwać taksówkę?

crown victoria-taxi-cab-fleet
Flota jednej z kompanii taksówkowych

Odpowiedź na te pytania brzmi – Ford Crown Victoria, znana także jako Crown Vic, Vicky lub po prostu CV. Osobom, które nie interesują się tym pojazdem może nie być znany fakt, że Vicky powoli staje się historią, na szczęście już dziś jest żywą legendą, która mimo upływu czasu będzie jeszcze długo królować na ulicach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Warto zatem przyjrzeć się temu samochodowi bliżej. Być może dzięki temu artykułowi, któryś z czytelników zakocha się w tym aucie tak jak ja kilka lat temu i kiedy stanie się jego posiadaczem będzie mógł zasmakować jazdy ostatnim prawdziwym amerykańskim krążownikiem.
Historia
26732964123_ffd92fe95c_b
1956 Ford Crown Victoria

Ford Crown Victoria sięga wstecz do lat 50-tych w historii motoryzacji. Wtedy Ford produkował Victorię jako 2-drzwiowe, 6-miejscowe coupe. To auto jednak po 2 latach produkcji znikło z salonów dealerów Forda. W 1979 roku pojawiła się znowu, jako platforma Panther. Platforma o nazwie Panther produkowana 31 lat jest najdłużej na świecie wytwarzaną bazą dla samochodów takich jak Ford Crown Victoria oraz dla pozostałych dwóch marek Ford Motor Co. Lincolna i Mercurego. Jej produkcja kilkakrotnie miała być wstrzymywana, jednak uniwersalność i trwałość pozwoliły jej przetrwać do dziś, a to jeszcze nie koniec. Produkcja modelu Crown Victoria ma zostać zakończona w 2011 roku jednak nadal nieznana jest przyszłość dwóch pozostałych samochodów opartych o ‘panterę’ – Mercurego Grand Marquis i Lincolna Town Car.
Zacznijmy jednak od początku. W 1979 roku Ford zaprezentował model LTD jako odpowiedź na nowe, zmniejszone modele koncernu GM (m.in. opisywany na naszych łamach Chevrolet Caprice). Konieczność downsizingu amerykańskich samochodów była spowodowana przede wszystkim rosnącymi cenami paliw. Mniejsze, lżejsze auto po prostu zużywa mniej paliwa.
Główne cechy nowych modeli (oprócz LTD był to Mercury Marquis i Lincoln Continental) to napęd na tylną oś oraz umieszczony podłużnie z przodu silnik V8. Całość konstrukcji została oparta na solidnej ramie.
mercury-grand-marquise-2door-79
1979 Mercury Grand Marquis 2 door

ford-crown-victoria-ltd-police
Ford LTD Crown Victoria 1990 – tylne światła były wzorem dla modelu 98+

W 1983 roku Ford LTD został przemianowany na LTD Crown Victoria, w ten sposób rozpoczęła się historia tego legendarnego i kultowego pojazdu. Od początku produkcji Ford kierował swoją konstrukcję także dla policji jako konkurencję dla Caprice’a. Cywilne modele były standardowo wyposażone w silnik 302cid (5L). Modele dla policji były natomiast wyposażone w mocniejszy silnik 351 cid (5.8L). Obydwa silniki przenosiły napęd za pomocą tej samej, 4-biegowej skrzyni biegów AOD.

 
Obok modelu Crown Victoria Ford sprzedawał także Mercurego Marquisa i Colony Park (Wagon) oraz Lincolna Continentala od 1980 roku. Później Mercurego przemianowano na Grand Marquisa a Continentala na Town Cara. W latach 1979-1991 w sprzedaży był także model kombi Ford County Squire. W roku 1991 zakończyła swoją kadencję pierwsza generacja tych samochodów. Konstruktorzy Ford Motor Co. przeprojektowali całą gamę modeli nadając im przede wszystkim nowoczesny, aerodynamiczny wygląd. W 1992 roku rozpoczęła się właściwa historia modelu Crown Victoria, który mimo upływu lat nie różni się zbytnio od auta z lat 80-tych. Dzięki temu zachowuje najlepsze cechy amerykańskich samochodów z lat świetności motoryzacji za Oceanem: solidność, bezawaryjność, długowieczność.

 
[button text=”następna strona” link=”https://roadrunners.pl/ostatni-amerykanski-fullsize-ford-crown-victoria/2/” style=”primary” size=”normal” target=”_self” display=”block” icon=”arrow-right”]

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *