2011 Mopar Euro Nationals – relacja


W ostatni weekend lipca wybrałem się, podobnie jak w zeszłym roku, na wyścigi Mopar Euro Nationals odbywające się na torze w Santa Pod UK. Tor ten mieści się w środkowej Anglii około 150 km na północ od Londynu i 60 km od słynnego toru Silverstone. Odbywają się tu różnego rodzaju imprezy i spotkania motoryzacyjne, jednak jak dla mnie, najciekawsze są te z udziałem samochodów z za wielkiej wody.

Na 18-tym Mopar Euro Nationals zebrali się wszyscy maniacy Moparów, Muscle Carów oraz Hotrodów i Ratrodów. Najliczniej reprezentowane były lata 60. i 70. ale pojawiło się także kilka współczesnych amcarów, których właściciele mieli ochotę na „sprawdzenie się”. Powszechnie polecano wszystkim wypatrywanie superszybkiego kierowcy o nicku „Proca Allard”, gdyż jest to legenda w brytyjskiej historii wyścigów typu drag (ćwierć mili). Mnie osobiście jednak nie udało się go zauważyć.

Podczas tegorocznego spotkania dokonane były pewne zmiany w porównaniu do poprzednich lat. Najbardziej zauważalna to zespoły muzyczne grające na żywo. Jeden zagrał w piątek a drugi w sobotę. Natomiast nie uległa zmianie największa, a raczej najgłośniejsza atrakcja imprezy, a mianowicie pokaz przejazdu jet-cara, czyli dragstera napędzanego silnikiem odrzutowym, który osiągnął czas 5,8 s i rozwinął prędkość bez mała 270 mil/h (434 km/h).

Podsumowując, jak co roku bardzo mi się tam podobało. Była to moja nie pierwsza i nie ostatnia wizyta na torze Santa Pod, mam tylko nadzieję że następna będzie już wraz z moim własnym, wyczekiwanym od dawna, V8.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *